Anksiyete (Kaygı) Nedenleri

ilePsikolog İlker Gündoğdu

Anksiyete (Kaygı) Nedenleri

 

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete (Kaygı), gün içerisinde hemen hemen herkesin kısa süreli olarak hissedebileceği olağan bir duygudur. Ancak bazen bu Anksiyete (Kaygı) hali aşırıya kaçabilir ve yaşamı zorlaştırabilir. Anksiyete (Kaygı)‘ye yol açabilecek birçok durum veya olay vardır. Bu durum veya olayları iki ana başlıkta toplamak mümkündür. Anksiyete (Kaygı)‘ye yol açabilecek durumlar psikolojik olabileceği gibi bedensel de olabilmektedir.

Psikolojik olarak Anksiyete (Kaygı)‘ye yol açabilecek durumlar arasında çok çeşitli durumlar sıralanabilir. Her insan için kaygı uyandıran durumlar kişinin yaşam koşulları, sosyal çevresi, kişilik özellikleri gibi unsurlara göre farklılık arzetse de genel geçer, insanların büyük bir çoğunluğu için kaygı oluşturacağı konusunda ortak kanaat oluşmuş durumlar vardır. Kısaca bunları sıralayacak olursak; bir ilişkinin sona ermesi, kişiler arası sorunlar, şiddetli tartışmalar, sevilen yakın birisinin kaybedilmesi – yitirilmesi, iş yaşamı ile ilgili sorunlar(özellikle iş kaybı), uykusuzluk olarak sıralanabilir.

Bedensel durumlar ise psikolojik durumlara nazaran bireysel farklılıkların daha az olduğu durumlardır. Hemen her insanda bu bedensel durumlar kaygı oluşturacaktır. Anksiyete (Kaygı) oluşturan bedensel durumlar; çoğunlukla bedensel hastalıklar, aşırı alkol veya ilaç kullanımı, maddi sorunlar, yaşanan kazalar travmalar olarak nitelendirilebilir.

Bunlarla beraber bir kişinin çok hızlı ve derin nefes alması da Anksiyete (Kaygı)‘ye yol açabilecek durumlar arasındadır. Bu sebeple hızlı ve derin nefes alma durumlarında hemen nefes alıp verme düzeninin değiştirilmesi Anksiyete (Kaygı)‘nin azalmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

İstanbul Psikolog, Fatih Psikolog, Başakşehir Psikolog, Kadıköy Psikolog

Yazar hakkında

Psikolog İlker Gündoğdu administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.