Depresyon

ileadmin

Depresyon

depresyon

depresyon

 Yaşamımız içerisinde üzüntüye sebep olan, elem verici, hüzün duymamızı sağlayan bir çok olay veya durum yaşarız. Yaşadığımız olayın niteliğine göre hissettiğimiz üzüntünün şiddeti ve süresi değişkenlik gösterecektir. Ancak kimi zaman kendimizi olması gerekenden daha üzüntülü, daha bitkin, isteksiz hissedebiliriz. Böyle bir durumda düşünülecek olan şey -psikolojik bir rahahsızlık olan- depresyon geçiriyor olabileceğimizdir.

Depresyon; kişinin üzüntülü, bunaltılı bir duygu halinde olması ile birlikte, kendisini güçsüz, değersiz, isteksiz, karamsar, umutsuz hissetmesi, bedensel olarak yorgun, hareketleri yavaşlamış, durgunlaşmış olarak görmesi ile belirginleşen bir ruhsal bozukluktur. En çok dile getirilen şikayetler, hayattan zevk alamama, hiç bir şey yapmak istememe, insanlardan uzaklaşma, sürekli uyku hali veya uykuya dalmakta zorluk, iştah kaybı veya aşırı yeme gibi şikayetlerdir. Bunlarla beraber daha bir çok şikayete sebep olan bu rahatsızlık ülkemizde son zamanlarda gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Neredeyse her on kişiden birinin Depresif şikayetleri olduğu gösterilmiştir.

Şikayetlerin durumuna göre kabaca, hafif, orta, ağır olmak üzere üç şekilde derecelendirilir. Bir Psikolog tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda depresyonun hangi derecede yaşandığı belirlenerek bir tedavi planı hazırlanır. Depresyon uygun bir tedavi süreci ile üstesinden gelinebilecek bir rahatsızlıktır. Depresyonun derecesi ne olursa olsun depresyon tedavisinde en etkili yöntem psikoterapidir. Orta ve Ağır depresyon durumlarında ilaç tedavisi ile birlikte yürütülmesi gereken psikoterapi, depresyon tedavisi için etkili bir yöntemdir. Hafif depresyon durumunda ilaç tedavisine gerek olmaksızın psikoterapi ile kısa sürede tedavi edilebilir. En sık görülen düzey ise hafif depresyondur.

Kendinizi az veya çok sürekli üzüntülü hissediyorsanız, daha önce yapmaktan hoşlandığınız şeylerden artık eskisi kadar zevk alamıyorsanız, herhangi bir iş yapmak konusunda son zamanlarda isteksizseniz, uyku ve yeme düzeniniz bozulmuşsa veya diğer depresyon belirtileri gösteriyorsanız İstanbul Psikolog desteği alarak depresyon geçirip geçirmediğiniz, hangi düzeyde depresyon yaşadığınız konusunda düşüncelerinizi netleştirebilir, depresyon tedavisi için İstanbul Psikolog‘a başvurabilirsiniz.

İstanbul Psikolog

0 216 510 77 29

İstanbul Psikolog, Kadılöy Psikolog, Fatih Psikolog, Başakşehir Psikolog, Psikolog Tavsiye

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.