Depresyon Belirtileri

ileadmin

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtleri Nelerdir?

Depresyon Belirtleri Nelerdir?

Yaşamımız boyunca bizi sarsan birçok olayla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kimi zaman direnç gösterebilirken kimi zaman da zayıf düşüyoruz. Üzüntü, keder, hüzün hayatımızın olağan akışında hissettiğimiz duygular ancak bazen bu duyguların çok daha ötesine giden bir duygu durumuna girebiliyoruz. Depresyon çağımızda çokça rastladığımz, insan hayatını olağanüstü derecede etkileyen önemli bir ruhsal rahatsızlıktır. Hemen hemen herkesin yaşadığı, üzüntü, keder gibi duyguların çok ötesinde Depresyon; hayatımızın işlevselliğinde önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bir anlamda hayatımızın rayından çıkması demektir depresyon.

Bizi sarsan olaylar veya durumlar sonucunda içinde bulunduğumuz ruh halinin normal duygusal tepkiler mi yoksa bir rahatsızlık olarak depresyon mu olduğuna nasıl karar vereceğiz? Depresyon belirtileri nelerdir? 

Öncelikle bilinmesi gerekir ki iki haftalık süre boyunca daha önceki sürece nazaran işlevselliğimizde ciddi bir değişimin olmasıdır. İşlevsellikten kasıt hayatımızın olağan akışı gereği yaptığımız işlerimizi artık yapamama veya aksatmadır. Bununla beraber mutlaka ya hemen her gün gün boyu süren depresif bir ruh hali (üzüntülü, ağlamaklı görünüm) içerisinde olunmalı ya da daha önce ilgi duyduğumuz, zevk aldığımız şeylere karşı artık ilgi duymama ve zevk almama eşlik etmelidir.

Depresyonda olabileceğimizi gösteren diğer depresyon belirtileri ise iştahın önemli ölçüde azalması veya artmasıdır. Bununla beraber aşırı kilo kaybı veya aşırı kilo alma ortaya çıkacaktır. Hemen her gün uykusuzluk çekme veya aşırı uyuma diğer depresyon belirtileridir. Sürekli olarak yorgun hissetme, bitkin olma veya enerji kaybının olması da önemli depresyon belirtileridir. Depresyondaki kişilerin hemen her gün kendini değersiz hissetme, aşırı derecede veya alakası olmadığı halde suçluluk duygusuna kapılma sergiledikleri depresyon belirtileri arasındadır. Düşünmede ya da düşüncelerini belli bir konuda yoğunlaştıramama, ölüm düşünceleri, intihar düşünceleri, intihar teşebbüsü depresyon belirtileri arasında sayılır.

Bu belirtilerden en az beş tanesinin olması durumunda psikolog desteği almanız gerekmektedir.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.