Etiket arşivi depresyon nedir

ileadmin

Depresyon Tedavisi

Çağımızın en yaygın ruhsal bozukluklarından olan Depresyon tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Depresyonda olan bireyler, yaşadıkları rahatsızlığın etkisi ile umutsuzluk içine kapılırlar ve durumlarının hiç değişmeyeceği gibi bir algı oluşur. Umutsuzluk ve “düzelmeyeceğim” algısı, depresyon tedavisi konusunda da adım atılmasının önünde bir engel oluşturur. Depresyon tedavisinin iki yolu vardır. Depresyon ilaçla tedavi edilebildiği gibi psikoterapi ile de tedavi edilebilmektedir. Bazı bireylerde her iki depresyon tedavisi yöntemini aynı anda uygulamak da gerekebilir.

Depresyon tedavisinde, ilaç tedavisi ile psikoterapi tedavisi arasında farklılıklar vardır. Psikoterapi ile depresyon tedavisinde, kişinin mutsuzluk, umutsuzluk, değersizlik vs. gibi duygu durumu ile ilgili değişiklik sağlanmaya çalışılarak, iştah, uyku, güçlü hissedip hissetmeme ile ilgili şikayetlerde düzelme sağlanması beklenirken, ilaçla depresyon tedavisinde bunun tam tersi olarak kişinin iştahı, uyku düzeni normale döndürülmeye çalışılıp, kendini daha enerjik hissetmesi sağlanırken, umutsuzluk, mutsuzluk, değersizlik gibi duygularının düzelmesi beklenir.

Depresyon üç düzeyde değerlendirilebilir. Ağır, orta ve hafif olmak üzere bu üç düzeyde depresyon tedavisinin farklı yöntemleri kullanılması gerekebilir. Yapılan araştırmalar, tedavilerin etkinlikleri arasında anlamlı farklar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ağır düzeyde depresyon yaşayan hastalarda ilaç tedavisi ile beraber psikoterapinin birlikte depresyon tedavisi uygulanması uygun görülürken, orta ve hafif düzeyde depresyon yaşayan kişilerde ilaç tedavisine gerek olmaksızın psikoterapinin etkin bir depresyon tedavisi yöntemi olduğu gösterilmiştir.

Bununla beraber, ilaç tedavisine nazaran psikoterapinin, depresyonun tedavi edildikten sonra tekrar yaşanması olasılığını düşürdüğü de yapılan araştırmalarla gösterilmiştir.

Depresyon şikayetleri olan kişilerin her ne kadar umutsuzluk duygusu içinde olsalar da bu duygunun yaşadıkları rahatsızlığın etkisi ile ortaya çıktığını düşünerek psikolog desteği almaları, uygun depresyon tedavisi yöntemi uygulandığında depresyonun iyileşmesinin mümkün olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Depresyon, depresyon nedir, depresyon belirtileri, depresyon tedavisi

ileadmin

Depresyon

depresyon

depresyon

 Yaşamımız içerisinde üzüntüye sebep olan, elem verici, hüzün duymamızı sağlayan bir çok olay veya durum yaşarız. Yaşadığımız olayın niteliğine göre hissettiğimiz üzüntünün şiddeti ve süresi değişkenlik gösterecektir. Ancak kimi zaman kendimizi olması gerekenden daha üzüntülü, daha bitkin, isteksiz hissedebiliriz. Böyle bir durumda düşünülecek olan şey -psikolojik bir rahahsızlık olan- depresyon geçiriyor olabileceğimizdir. Devamını oku

ileadmin

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtleri Nelerdir?

Depresyon Belirtleri Nelerdir?

Yaşamımız boyunca bizi sarsan birçok olayla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kimi zaman direnç gösterebilirken kimi zaman da zayıf düşüyoruz. Üzüntü, keder, hüzün hayatımızın olağan akışında hissettiğimiz duygular ancak bazen bu duyguların çok daha ötesine giden bir duygu durumuna girebiliyoruz. Depresyon çağımızda çokça rastladığımz, insan hayatını olağanüstü derecede etkileyen önemli bir ruhsal rahatsızlıktır. Hemen hemen herkesin yaşadığı, üzüntü, keder gibi duyguların çok ötesinde Depresyon; hayatımızın işlevselliğinde önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bir anlamda hayatımızın rayından çıkması demektir depresyon.

Bizi sarsan olaylar veya durumlar sonucunda içinde bulunduğumuz ruh halinin normal duygusal tepkiler mi yoksa bir rahatsızlık olarak depresyon mu olduğuna nasıl karar vereceğiz? Depresyon belirtileri nelerdir? 

Öncelikle bilinmesi gerekir ki iki haftalık süre boyunca daha önceki sürece nazaran işlevselliğimizde ciddi bir değişimin olmasıdır. İşlevsellikten kasıt hayatımızın olağan akışı gereği yaptığımız işlerimizi artık yapamama veya aksatmadır. Bununla beraber mutlaka ya hemen her gün gün boyu süren depresif bir ruh hali (üzüntülü, ağlamaklı görünüm) içerisinde olunmalı ya da daha önce ilgi duyduğumuz, zevk aldığımız şeylere karşı artık ilgi duymama ve zevk almama eşlik etmelidir.

Depresyonda olabileceğimizi gösteren diğer depresyon belirtileri ise iştahın önemli ölçüde azalması veya artmasıdır. Bununla beraber aşırı kilo kaybı veya aşırı kilo alma ortaya çıkacaktır. Hemen her gün uykusuzluk çekme veya aşırı uyuma diğer depresyon belirtileridir. Sürekli olarak yorgun hissetme, bitkin olma veya enerji kaybının olması da önemli depresyon belirtileridir. Depresyondaki kişilerin hemen her gün kendini değersiz hissetme, aşırı derecede veya alakası olmadığı halde suçluluk duygusuna kapılma sergiledikleri depresyon belirtileri arasındadır. Düşünmede ya da düşüncelerini belli bir konuda yoğunlaştıramama, ölüm düşünceleri, intihar düşünceleri, intihar teşebbüsü depresyon belirtileri arasında sayılır.

Bu belirtilerden en az beş tanesinin olması durumunda psikolog desteği almanız gerekmektedir.