Etiket arşivi depresyon özellikleri

ilePsikolog İlker Gündoğdu

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde görülmeye başlayan depresyon önemli bir duygu durum bozukluğudur. Yaşanan travmalar, günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, ilişki problemleri gibi sayılabilecek daha bir çok sebepten dolayı yaşanabilecek olan depresyon, tedavisi hem ilaç hem de psikoterapi ile mümkün olan ruhsal bir rahatsızlıktır. İlaçla tedavi edildiğinde tekrarlama riski psikoterapiye göre çok daha fazladır.

Bu sebeple psikoterapinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Depresyonun da diğer rahatsızlıkların olduğu gibi belirtileri vardır. Bu belirtiler içsel olarak sadece depresyon hastası olan kişinin tespit edebileceği belirtiler olduğu gibi diğer insanlar tarafından da gözlenebilen belirtilerdir. Peki Depresyonda olup olmadığımıza nasıl kanaat getireceğiz?

Depresyonun en önemli belirtileri hemen her gün, günün büyük bir bölümünde içinde bulunulan çökkün ruh hali ile neredeyse bütün aktivitelere karşı ilginin azalması veya bu aktivitelerden zevk alamamadır. Depresyon rahatsızlığı olan bir kişi günün büyük bölümünde kendisini üzüntülü, umutsuz, mutsuz hissedebilir. Bununla beraber daha önce yapmaktan keyif aldığı şeylere karşı ilgisini ya tamamen kaybetmiş ya da ilgisi azalmıştır.

Depresyon nedeni ile gündelik yaşamda en çok etkilenilen alanlar yeme alışkanlıkları ve uyku düzenidir. Depresyonda olan bir kişi, uyku düzeni değişerek ya daha önce olduğundan daha fazla uyuyabilir ya da uykuya dalmakta zorluk çekerek uykusuzluk yaşayabilir. Aşırı uykunun veya uykusuzluğun herhangi biri hemen her gün yaşanmaktadır. Bu durum da doğal olarak depresyonda olan kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkilemektedir. Yeme ve uyku düzeninin bozulması ile beraber kilo kaybı veya aşırı kilo alımı da söz konusu olabilir.

Bunlarla beraber depresyonda olan kişi kendisini fazlasıyla bitkin ve yorgun hissedebilmektedir. Bu sebeple herhangi bir iş yapmak konusunda da zorluk çekmeye başladığı gibi yerine getirmesi gereken sorumluluklarını da aksatabilmektedir. Kendisini güçsüz hissetme ile beraber depresyon hastası olan birey değersizlik duygusuna kapılarak kendisini değersiz, işe yaramaz olarak nitelendirebilmektedir. Ayrıca aşırı ya da uygun olmayan biçimde suçluluk duygusu da hissedebilmektedir.

Depresyonun önemli belirtilerinden birisi de kişinin düşünmekte ve/veya odaklanmakta zorluk çekmesidir. Dikkatini toplayamaz. Bununla birlikte unutkanlık da söz konusu olabilir. Ayrıca kararsızlık da yaşanabilmektedir. Herhangi bir konuda öenmli veya önbemsiz karar vermekte güçlük çekilebilmektedir.

Depresyonun en riskli belirtisi ise ölüm düşünceleridir. Çoğunlukla kişi “ölsem de kurtulsam” benzeri düşüncelere kapılabilmektedir. Bununla beraber intihar düşüncesi de ortaya çıkmaktadır. En az bir intihar girişiminin olması kişinin depresyon geçirdiğinin öenmli belirtilerinden biri olarak görüşmektedir.

Depresyonla ilgili olarak dile getirilen bu semptomlardan birkaçını iki hafta veya daha uzun süredir yaşıyor iseniz büyük ihtimalle depresyon geçiriyorsunuz demektir. Böyle bir durumda en kısa zamanda istanbul psikolog desteği almanızı öneririz.

İstanbul Psikolog, Fatih Psikolog, Başakşehir Psikolog, Kadıköy Psikolog, Anadolu Yakası Psikolog

ileadmin

Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtleri Nelerdir?

Depresyon Belirtleri Nelerdir?

Yaşamımız boyunca bizi sarsan birçok olayla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kimi zaman direnç gösterebilirken kimi zaman da zayıf düşüyoruz. Üzüntü, keder, hüzün hayatımızın olağan akışında hissettiğimiz duygular ancak bazen bu duyguların çok daha ötesine giden bir duygu durumuna girebiliyoruz. Depresyon çağımızda çokça rastladığımz, insan hayatını olağanüstü derecede etkileyen önemli bir ruhsal rahatsızlıktır. Hemen hemen herkesin yaşadığı, üzüntü, keder gibi duyguların çok ötesinde Depresyon; hayatımızın işlevselliğinde önemli değişikliklere yol açmaktadır. Bir anlamda hayatımızın rayından çıkması demektir depresyon.

Bizi sarsan olaylar veya durumlar sonucunda içinde bulunduğumuz ruh halinin normal duygusal tepkiler mi yoksa bir rahatsızlık olarak depresyon mu olduğuna nasıl karar vereceğiz? Depresyon belirtileri nelerdir? 

Öncelikle bilinmesi gerekir ki iki haftalık süre boyunca daha önceki sürece nazaran işlevselliğimizde ciddi bir değişimin olmasıdır. İşlevsellikten kasıt hayatımızın olağan akışı gereği yaptığımız işlerimizi artık yapamama veya aksatmadır. Bununla beraber mutlaka ya hemen her gün gün boyu süren depresif bir ruh hali (üzüntülü, ağlamaklı görünüm) içerisinde olunmalı ya da daha önce ilgi duyduğumuz, zevk aldığımız şeylere karşı artık ilgi duymama ve zevk almama eşlik etmelidir.

Depresyonda olabileceğimizi gösteren diğer depresyon belirtileri ise iştahın önemli ölçüde azalması veya artmasıdır. Bununla beraber aşırı kilo kaybı veya aşırı kilo alma ortaya çıkacaktır. Hemen her gün uykusuzluk çekme veya aşırı uyuma diğer depresyon belirtileridir. Sürekli olarak yorgun hissetme, bitkin olma veya enerji kaybının olması da önemli depresyon belirtileridir. Depresyondaki kişilerin hemen her gün kendini değersiz hissetme, aşırı derecede veya alakası olmadığı halde suçluluk duygusuna kapılma sergiledikleri depresyon belirtileri arasındadır. Düşünmede ya da düşüncelerini belli bir konuda yoğunlaştıramama, ölüm düşünceleri, intihar düşünceleri, intihar teşebbüsü depresyon belirtileri arasında sayılır.

Bu belirtilerden en az beş tanesinin olması durumunda psikolog desteği almanız gerekmektedir.