Etiket arşivi panik atak nedir

ileadmin

Panik Atak Belirtileri

Panik Atak

Panik Atak

Panik atak, panik bozukluk yaşayan kişilerde aniden ortaya çıkan şiddetli, kaygı veya korku nöbetidir. Panik atak, panik bozukluğa bağlı olarak kişinin etrafında olup bitenlerden veya bulunduğu ortamdan bağımsız olarak yaşanabileceği gibi diğer kaygı bozukluklarına bağlı olarak belli durum ve olaylarda da yaşanabilir. Peki panik atakta görülen belirtiler nelerdir?

Panik Atakta Sıklıkla görülen belirtiler: Devamını oku

ileadmin

Panik Atak Nedir?

Panik atak Nedir?

Panik atak Nedir?

Toplumlumuzda son yıllarda sıkça rastlanan rahatsızlıklardan birisi de literatürdeki adı ile panik bozukluğu, halk arasındaki yaygın kullanımı ile panik ataktır. Her ne kadar rahatsızlığın ismi panik bozukluğu olsa da herkesin anladığı ve dile yerleştiği şekildeki kullanımı panik atak olan bu rahatsızlık, isim olarak herkesçe bilinse de içerik itibari ile birçok ikişinin bilgi sahibi olmadığı ya da kulaktan dolma bilgilerle bildiği bir rahatsızlıktır. Bu sebeple günüzümde her yüz kişiden birinde görülme sıklığına ulaşan ve kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülen Panik Atak nedir, belirtileri nelerdir bilinmesi gerekmektedir.

Nöbetler halinde ortaya çıkan bu rahatsızlığı yaşayan kişiler genel görünüm itibari ile önemli bir belirti göstermezken nöbetler olduğunda aşırı endişeli ve korkulu olmakla birlikte konuşmakta güçlük çeker, bir süre çevreleri ile iletişim kuramayabilirler. Ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan panik atak, kişide devamlı bir panik atak geçirme korkusuna neden olur ve bu korku ve endişe zamanla yaşamını olumsuz derecede etkilemeye başlar. 10-15 dakikadan birkaç saate kadar sürebilen panik atak esnasında çarpıntı, nefes alamama hissi, boğuluyoırmuş gibi bir hisse kapılma,   ellerde ayaklarda uyuşma gibi bir çok belirti ortaya çıkarır. Bu durumda genellikle kapl krizi geçiriyormuş düşüncesi doğurur ve kişi ölüm korkusu, deli olma korkusu gibi duygulara kapılır. Nerede ve ne zaman geleceği, ne kadar süreceği belli olmayan panik atak gündelik yaşamda sürekli bir kaygıya, panik atak geçirme korkusuna yol açar ve zamanla hayatı kısıtlayan bir hal alabilir.

Bazen kendiliğinden bazen de üzerimizde stres uyandıran bir takım olay veya durumlara maruz kaldıktan bir süre sonra ortaya çıkan panik atak, en çok kalp krizi geçirme korkusu uyandırır ve panik atak geçiren kişiler acil servislere başvurabilirler. Ancak panik atak tedavisi için terapi sürecinden geçilmesi gerekir. Çünkü panik atak psikoterapi ile atlatılabilen bir kaygı bozukluğudur. Kısaca dile getirişlmeye çalışılan bu belirtilerin taşınması halinde bir psikolog desteği alınması gerekmektedir.