Kategori arşivi Aile ve Evlilik Danışmanı

ileadmin

Evlilikte Sevgi

Evli çiftlerin çoğuna niçin evlendiklerini sorduğumuzda aldığımız cevap çoğu zaman sevdiğimiz için olmuştur. Evlenmeyi düşünen insanların da verecekleri cevap genellikle böyledir. Evet; sevdiğimiz için evleniriz ve evlenirken bu sevginin bitebileceğini aklımızın ucundan dahi geçirmeyiz.

İlişkinin ilk zamanlarında böyle bir ihtimalin konuşulması abes görülür, çünkü sevginin bir kere hissedildiğinde sonsuza kadar süreceği yanılsamasına düşeriz. Ancak nasıl ki mis kokulu parlak renkli bir çiçek gereken özen gösterilmediğinde zamanla soluyor ve ölüyorsa eşimize veya sevgilimize duyduğumuz sevgi de tecrübeler göstermiştir ki gereken özen gösterilmediğinde soluyor ve ölüyor.

Eşimize karşı kırıcı tutum ve davranışlar sergiliyorsak, gereken saygı ve nezaketi göstermiyorsak, yaşadığımız olumsuzluklarda bu sorunları aşmak yerine daha fazla büyütecek davranışlarda bulunuyorsak, ilişkimizde fedakar değilsek ve yeterince ilgi ve yakınlık göstermiyorsak artık bizi sevmesini de beklememizin bir anlamı yok demektir. Çünkü bu tür tutumlar nasıl ki bize yapıldığında bizi sevdiğimizden uzaklaştırıyorsa eşimizi de bizden uzaklaştıracağı açıktır. Evliliğimizi ilk günkü sevgi ve aşkla sürdürmeyi istiyorsak bunun bizim elimizde olduğunu unutmamamız gerekir.

Sevgimiz; dostluğumuzla tutkumuzla ve bağlılığımızla vardır. Bunları yitirdiğimizde sevgimiz de hayatın rutin akışına kapılarak sönüp gidecektir. Evlilikte sevgimizi devam ettirmek için birbirimize zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz. Evlenmeden önce veya evliliğin ilk yıllarında eşler birbirleri ile daha çok vakit geçirirken zamanla bunun azaldığı bir gerçektir. Bu durum da ister istemez eşlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olur. Bu sebeple birlikte zaman geçirmenin öenimini hep akılda tutmalı ve keyifli zaman geçirmenin yollarını aramalıyız. Bunun için de iyi birer arkadaş olabilmeliyiz. Bununla beraber sevdiğimizi her vesileyle hissettirmeli ve göstermeliyiz.

ileadmin

Mutlu Evliliğin Sırları

Evlenmek, mutlu olmak için gerçekleştirilen bir eylemdir. Ancak günümüzde bu amaca ulaşmak, mutlu evlilik yürütmek çok zorlaştı. Günlük yaşamın stresi, mutlu evlilik için yapmamız gerekenleri unutturuyor bize malesef. Dışarıda yaşadığımız stresi, gerilimi evimizde üzerimizden atmak rahatlamak isteriz, ancak bazen evimiz stresimizi, gerilimimizi daha da arttıran bir unsur oluverir hayatımızda.

Mutlu evlilik için nasıl davranmalıyız? Evliliğimizi mutlu kılacak olan unsurlar nelerdir? Bu soruları cevaplamak aslında kolaydır ancak biriken sorunlar bunları görmemize engel olur ve kısır bir döngü içerisinde sorunları tekrar tekrar ve büyüyerek yaşamaya devam ederiz.

Mutlu evlilik için; öncelikle bireysel olarak psikolojik yönden sağlıklı olup olmadığınızı tespit edin. Eşler psikolojik açodan sağlıklı olmadıkça iletişimlerinden memnun olmaları beklenemez.

 • İletişiminizi güçlendirin. Iletişiminizden memnun değilseniz karşılıklı olarak beklentilerinizi paylaşın ve memnun olmanın yollarını arayın.
 • Yaşamınızdaki değişikliklere kolayca uyum sağlayabilin. Stresli olaylarla başa çıkmayı öğrenin. Olabildiğince az çatışın.
 • Önce kendinizle barışık olun ve kendi özelliklerinizi koruyun. Bununla beraber şefkatli, sıcak ve sorumluluk sahibi olun. Eşinizin de kendi özelliklerini korumasını sağlayın, onu olduğu gibi kabul edin.
 • Kendinizi doğru algılayıp, karşınızdakine de açık ve net bir şekilde ifade edebilin. Gerçekçi, esnek ve problemleri çözmek için akılcı yöntemler bulun. Eşinizin de kendisini açık ve net bir şekilde tam olarak ifade edebilmesine imkan tanıyın.
 • Yaşamınızı değer ve amaçlarınız doğrultusunda yaşayın. Bunun için en önemli şart karşılıklı saygı… birbirinizin değer ve amaçlarına saygı duyun. Destekleyici olun.
 • Hem kendinize hem de eşinize karşı saygılı olun ve olumlu algılayın. Karşılıklı olarak düşüncelerinizi, duygularınızı, hareketlerinizi, hatalarınızı kabul edin.
 • Olumlu bir cinserl kimliğe sahip olun ve cinsel yönden uyumlu olun.
 • Birbirinize içten, güvenilir ve sevgi ile yaklaşın. Açık olun ve uygun şekilde iletişim kurun
 • Mutlu evlilik için; eşler birbirlerinin ihtiyaçlarını da göz önüne almalıdırlar ve ihtiyaçların beklentilerin karşılanması için çabalamalıdırlar.
 • Hakları, görevleri, sorumlulukları herkesin kabul edeceği şekilde dağıtın. Rollerinizi yaşınıza, cinsiyetinize, değer ve beklentilerinize uygun olarak belirleyin. Bir nedenle belirlediğiniz rolün gereği yerine getirilmediğinde anlayışlı olun ve yerine getirmeye çalışın.
 • Birbirinizi güvende hissettirin.
 • Mutlu evlilik için yapılması gerekenleri nasıl yapacağınız konusunda kafanız karışıksa, ilişkinizin, evliliğinizin gereklerini yerine getiremiyorsanız, evliliğinizin mutlu bir evlilik olmadığını düşünüyorsanız mutlaka İstanbul psikolog desteği alın.
ileadmin

Evlilikte Cinsellik

Herhangi iki kişinin, kişiliklerinin, karakterlerinin, kültürlerinin, değer ve inançlarının, beklentilerinin ve daha sayabileceğimiz pek çok özelliğinin farklı olabileceğini dikkate aldığımızda yüzde yüz bir uyum sağlayarak iletişim ve ilişki kurmalarının oldukça zor olduğu gerçeği ile karşılaşırız. Bu sebeple ilişkilerimizi uyumdan ziyade karşılıklı anlayış ve saygı ile yürütürüz. Ancak evlilik ilişkisinde karşılıklı anlayış ve saygı şart olmakla birlikte öncelikli aranan şey uyumdur ve bu sebeple evliliklerinin sağlıklı yürüme ihtimali diğer ilişkilere göre daha zordur.

Evlilikte bir çok yönden uyumlu olmanın evliliğin mutlu yürümesi için gerekli olması ile birlikte uyumlu olması gereken en önemli unsurlardan birisi cinsel yaşamdır. Cinsellik, toplumumuzda konuşulması halen tabu olan bir konudur. Ancak açıkça ifade etmek gerekir ki Cinsellik temel bir gereksinimdir ve evlilik ilişkisinin temel unsurlarındandır. Bu sebeple Evlilikte Cinsellik, sağlıklı bir evliliğin yapı taşlarındandır. Bu sebeple cinsel yaşamda uyumlu olmak, karşılıklı istek ve arzunun olması evliliği sağlıklı yürütmekteki önemli unsurlardandır.

Insanların bir çok yönden farklı oldukları gibi cinsel yaşam yönünden de beklentileri ve ifade biçimleri farklı olabilir. Bu sebeple evlilikte cinsellik açısından uyum da zamanla sağlanır. Ülkemizde insanların büyük çoğunluğunun ilk cinsel dseneyimlerini evlilikle beraber yaşadıklarını varsayacak olursak eşlerin cinsellik konusunda hem kendilerini hem de karşısındakini tanıması için zamana ihtiyaç duyduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Evlilikte cinsellik eşlerin birlikte yaşadıkları bir öğrenme sürecidir ve bu süreçte profesyonel bir destek almak gerekebilir.

Evlilikte cinsellik, uyumlu olarak yaşanmadığında bir çok başka sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi, evlilik ilişkisinde başka sorunların yaşanması cinsel uyumu etkilediğinden cinsel uyumsuzluk diğer sorunların derinleşmesine de neden olur. Bunun tersi olarak şunu da söyleyebiliriz ki evlilikte cinsel uyumu yakalamış olan çiftler diğer sorunları daha kolay çözebilirler. Bu sebeple cinselliğin dolaylı da olsa evliliğin diğer unsurları ile de bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir.

Cinsellik konusunda bilgimizin yetersiz olduğunu veya yanlış bilgilere sahip olduğumuzu da göz ardı etmemek gerekir. Eğitim sürecimizde gerekli ve yeterli cinsel eğitimi almadığımız için bu eğitim, evlilik sürecinde başlar veya devam eder. Bu durum da büyük bir risk oluşturur. Eşlerin karşılıklı olarak istek ve beklentilerini, cinsellik konusundaki bilgi ve düşüncelerini paylaşması, bu konuda açık bir iletişim kurması gerekmektedir.

Evlilikte cinsellik konusunda uyum sağlayabilmek için bireysel olarak cinsel sağlılığımızın da yerinde olması gerekir. Cinsel istek azlığı veya yokluğu, orgazm bozukluğu, erkeklerde sertleşme, erken veya geç boşalma, kadınlarda cinsel soğukluk, vajinismus, ağrılı birleşme gibi sorunların yaşanması, uyumun yakalanmasındaki en öenmli etkenlendendir. Bu konuda kişiler sorunu kabullenmelidir. Bireysel sorunlar doğal olarak evlilikte cinsellik konusunda sorunların yaşanmasına da yol açacaktır.

Evlilikte cinsellik konusunda bilgi edinmek, eşler arası cinsel uyumu yakalamak, hem eşler arası hem de bireysel cinsel sorunları çömek için profesyonel destek alabileceğinizi unutmayın.

ileadmin

Mutlu Evliliğin Temel Özellikleri

Mutlu Evliliğin Temel Özellikleri

Mutlu Evliliğin Temel Özellikleri

Evlilik ilişkiinde sorunlar yaşamamak neredeyse imkansızdır. Her çift mutlaka küçük veya büyük sorunlarla karşılaşır, fikir ayrılıkları yaşar, tartışır. Önemli olan bu tür durumlarda doğru tutum ve davranışları sergilemektir. Aksi takdirde sorunlar büyüyerek devam eder ve derinleşir. Küçük bir müdahale ile çözülebilecek sorunlar en kötü olasılıkla evliliğin bitmesine neden olabilir. Peki bir sorun yaşadığımızda ne yapmalıyız? Ilişkiyi sağlıklı yürütmek için dikkat edilmesi gereken  10 nokta:

 1. Eşinizi yanlış anlamış olabileceğinizi düşünün. Çoğu zaman durum bizim gördüğümüz gibi olmayabilir.
 2. Eşinizin her zaman neşeli ve mutlu olamayacağını kabul ederek bazen sinirli olabileceğini düşünün ve tolerans gösterin.
 3. Anlaşmazlıkları kazanmanız gereken bir savaş gibi görmeyin.
 4. Mantıklı düşünüp kim haklı kim haksız diye tartışmak yerine doğru olanı tespit etmeye çalışın.
 5. Düşüncenizi kabul ettirmek yerine karşılıklı adım atarak orta noktada buluşmaya çalışın.
 6. Eşinizi olduğu gibi kabul edin, değiştirmeye çalışmayın.
 7. Tartışma esnasında boşanma, ayrılma gibi kelimeleri aranızdaki sevgi ve güveni test etmek için kullanmayın. Sevgi ve güvenin yıpranmasına yol açabilir.
 8. Başkalarının ilişkinize müdahale etmesine izin vermeyin.
 9. Eşinizi başka kişilerle karşılaştırmayın.
 10. Ortada bir tartışma olmasa da ilişkinizle ilgili düzenli toplantılar yaparak karşılıklı hatalarınız olup olmadığını kontrol edin.

ileadmin

Evlilik Danışmanı Kimdir?

Evlilik Danışmanı Kimdir?

Evlilik Danışmanı Kimdir?

Dünyada insanı en çok heyecanlandıran deneyimlerden biri de evlenmeden önceki süreç ve düğün sürecidir muhtemelen. Sevdiğimiz insanla hayatımızı birleştirmek, beraber ömür boyu mutlu bir yaşam sürmek amacı ile evlenir, bunun için sayısız hayaller kurarız. Ancak evlenip aynı evde yaşamaya başladıktan sonra bazen işler hayal ettiklerimiz gibi yürümeyebiliyor. Evlilikler sayısız sorunlarla sarsılıyor, çatırdıyor. Günümüzde evlilik sayılarının artmasına mukabil boşanma sayıları da malesef artıyor. Bu da gösteriyor ki evlilik ilişkisini yürütmekte zorluk çekiyoruz.

Hepimiz mutlu olmayı, ilişkimizi sorunsuz yürütmeyi, hemen her konuda anlaşmayı isteriz ancak aslında bu gerçekleşmesi pek de mümkün olmayan bir istek olarak kalabiliyor. Her zaman uyumlu ve mutlu olmak bir hayal ancak önemli olan sorunlar yaşandığında bunları çzöebilmektir. Sorunları çözmek için kendimizi yetersiz hissettiğimizde profesyonel destek almak bir zorunluluk haline gelir. Evlilik sorunlarının çözülmesi için evlilik danışmanına başvurmak gerekebilir.

Peki evlilik danışmanı kimdir?

Evlilik danışmanı kimdir sorusunun en kısa cevabı üniversitelerin ruh sağlığı ve sağlık ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş, evlilik terapisi veya evlilik danışmanlığı eğitimleri almış kişilerdir. Lisans eğitiminin yanında evlilik danışmanı kimdir sorusunu karşılamak için mutlaka çift ve evlilik terapisi eğitimi almış olmak gerekir. Bu eğtiim sürecinden geçmiş ruh sağlığı çalışanları evlilik danışmanlığı yapabilirler.

Evlilik danışmanı kimdir diye araştırdığınızda, bir evlilik danışmanına başvurmak istediğinizde mutlaka evlilik terapisi eğitiminden geçip geçmediğini kontrol etmelisiniz.