Kategori arşivi Cinsel Terapi

ileadmin

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi, temelinde psikolojik sorunlar olan cinsel problemlerin çözümü için kullanılan yöntemlerin genel adıdır. Genel olarak bir çok terapi yöntemi olduğuı gibi bir çok cinsel terapi yöntemi de bulunmaktadır. Cinsel terapi yöntemleri ile cinsel sorunların çözümü ile ilgilenen uzmanlara cinsel terapist denir. Cinsel Terapi’nin uygulandığı merkezlere cinsel terapi merkezi adı verilir. Sadece cinsel terapinin yapıldığı merkezler olabildiği gibi – ki bunların sayısı çok azdır- cinsel terapi hizmeti verilen ve bünyesinde cinsel terapist barındıran pek çok psikolojik danışmanlık merkezleri de vardır. Devamını oku

ileadmin

Evlilikte Cinsellik

Herhangi iki kişinin, kişiliklerinin, karakterlerinin, kültürlerinin, değer ve inançlarının, beklentilerinin ve daha sayabileceğimiz pek çok özelliğinin farklı olabileceğini dikkate aldığımızda yüzde yüz bir uyum sağlayarak iletişim ve ilişki kurmalarının oldukça zor olduğu gerçeği ile karşılaşırız. Bu sebeple ilişkilerimizi uyumdan ziyade karşılıklı anlayış ve saygı ile yürütürüz. Ancak evlilik ilişkisinde karşılıklı anlayış ve saygı şart olmakla birlikte öncelikli aranan şey uyumdur ve bu sebeple evliliklerinin sağlıklı yürüme ihtimali diğer ilişkilere göre daha zordur.

Evlilikte bir çok yönden uyumlu olmanın evliliğin mutlu yürümesi için gerekli olması ile birlikte uyumlu olması gereken en önemli unsurlardan birisi cinsel yaşamdır. Cinsellik, toplumumuzda konuşulması halen tabu olan bir konudur. Ancak açıkça ifade etmek gerekir ki Cinsellik temel bir gereksinimdir ve evlilik ilişkisinin temel unsurlarındandır. Bu sebeple Evlilikte Cinsellik, sağlıklı bir evliliğin yapı taşlarındandır. Bu sebeple cinsel yaşamda uyumlu olmak, karşılıklı istek ve arzunun olması evliliği sağlıklı yürütmekteki önemli unsurlardandır.

Insanların bir çok yönden farklı oldukları gibi cinsel yaşam yönünden de beklentileri ve ifade biçimleri farklı olabilir. Bu sebeple evlilikte cinsellik açısından uyum da zamanla sağlanır. Ülkemizde insanların büyük çoğunluğunun ilk cinsel dseneyimlerini evlilikle beraber yaşadıklarını varsayacak olursak eşlerin cinsellik konusunda hem kendilerini hem de karşısındakini tanıması için zamana ihtiyaç duyduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Evlilikte cinsellik eşlerin birlikte yaşadıkları bir öğrenme sürecidir ve bu süreçte profesyonel bir destek almak gerekebilir.

Evlilikte cinsellik, uyumlu olarak yaşanmadığında bir çok başka sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi, evlilik ilişkisinde başka sorunların yaşanması cinsel uyumu etkilediğinden cinsel uyumsuzluk diğer sorunların derinleşmesine de neden olur. Bunun tersi olarak şunu da söyleyebiliriz ki evlilikte cinsel uyumu yakalamış olan çiftler diğer sorunları daha kolay çözebilirler. Bu sebeple cinselliğin dolaylı da olsa evliliğin diğer unsurları ile de bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir.

Cinsellik konusunda bilgimizin yetersiz olduğunu veya yanlış bilgilere sahip olduğumuzu da göz ardı etmemek gerekir. Eğitim sürecimizde gerekli ve yeterli cinsel eğitimi almadığımız için bu eğitim, evlilik sürecinde başlar veya devam eder. Bu durum da büyük bir risk oluşturur. Eşlerin karşılıklı olarak istek ve beklentilerini, cinsellik konusundaki bilgi ve düşüncelerini paylaşması, bu konuda açık bir iletişim kurması gerekmektedir.

Evlilikte cinsellik konusunda uyum sağlayabilmek için bireysel olarak cinsel sağlılığımızın da yerinde olması gerekir. Cinsel istek azlığı veya yokluğu, orgazm bozukluğu, erkeklerde sertleşme, erken veya geç boşalma, kadınlarda cinsel soğukluk, vajinismus, ağrılı birleşme gibi sorunların yaşanması, uyumun yakalanmasındaki en öenmli etkenlendendir. Bu konuda kişiler sorunu kabullenmelidir. Bireysel sorunlar doğal olarak evlilikte cinsellik konusunda sorunların yaşanmasına da yol açacaktır.

Evlilikte cinsellik konusunda bilgi edinmek, eşler arası cinsel uyumu yakalamak, hem eşler arası hem de bireysel cinsel sorunları çömek için profesyonel destek alabileceğinizi unutmayın.