Kategori arşivi Çocuk Psikoloğu ve Pedagog

ileadmin

Çocuğunuzla Anne-Baba mı Arkadaş mı Olmalısınız?

Anne babalar çocuklarına nasıl davranacakları, nasıl disiplin sağlayacakları konusunda bazen kafa karışıklıkları yaşayabilmekteler. Peki çocuk yetiştirmede anne babalar nasıl bir tutum izlememeliler? Anne babalar çocuklarıyla arkadaş gibi mi yoksa anne baba gibi davranmalılar?
Bu konuda merak edilenleri Uzman Psikolog Beyhan BUDAK sizler için cevaplıyor.

ileadmin

Boşanma ve Çocuk Psikolojisi

Bir çocuğun fiziksel ve psikososyal olarak en ideal şekilde yetişmesinin yeri ailedir. Çocuklar hem annenin hem de babanın ilgi ve şefkatine ihtiyaç duyarlar. Herhangi birinin yokluğunda sağlıklı bir şekilde yetişmesi biraz daha zorlaşmaktadır. Anne veya babanın vefat etmesi bir yana çocuklar için sağlıklı bir aile yapısının ne kadar önemli olduğu gerçeğine rağmen boşanmış aileler günümüzde giderek çoğalmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da parçalanmış aile çocukları kavramı ortaya çıkmıştır.

Boşanma sürecinden şüphesiz ki en çok etkilenenler çocuklardır. Çocuğun hiç istemediği, buna karşın mecburen katlandığı bir durum olan boşanma konusunda bazen çocuklar kendilerini suçlu da hissedebilirler. Gerek boşanma sürecinde gerekse boşandıktan sonra çiftlerin sorumlu davranmaları, çocukta uyum ve davranış sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Çiftlerin çocuğa karşı yaklaşımları, çocuğun süreci nasıl atlatacağını belirleyen en önemli unsurdur. Ortada bir sorun olduğunu aynı evin içinde yaşarken bir çocuğun yaşı ne olursa olsun anlamaması mümkün değildir. Bu sebeple sorunları çocuğa yansıtmaktan kaçınmalı, anlaşayacğı dilde sorunun ne olduğu anlatılarak kendisini suçlu hissetmesinin önüne geçilmelidir. Yaşı çok küçük de olsa sorunların varlığını hisseden çocuk buna sözel veya davranışsal olarakl çeşitli tepkiler verecektir. Tırnak yeme, alt ıslatma, okula uyumsuzluk gibi daha bir çok şekilde sorundan etkilendiğini belli edecektir. Çocuğun sorundan etkilenme derecesine göre sık sık hasta olma, kusma gibi psikosomatik tepkiler gözlenebileceği gibi depresyon dahi ortaya çıkabilir. Bu sebeple çocuğun psikolojik ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır.

            Peki çocuğa boşanma nasıl anlatılmalıdır?

Bir çok aile boşanma konusunda çocukla bir şekilde konuşmak yerine geçiştirmeyi, ötelemeyi tercih ederler. Ancak bu asla bir çözüm değildir. Eninde sonunda boşanma gerçeği ile karşılaşacak olan çocuk bu duruma hazırlanmalıdır. Çocuk büyük bir insan gibi karşılanıp olan biten her ne ise bulunduğu gelişim dönemi özellikleri göz önünde bulundurularak ona uygun, anlayabileceği bir dille bilgilendirilmelidir. Bununla beraber unutulmamalı ve beklenmemelidir ki çocuğun vereceği tepkiler asla bir büyüğün tepkileri gibi olmaz bu sebeple son derece sabırlı ve anlayışlı olunmalıdır.

Boşanma gerçekleştikten sonraki süreçte de çiftler bilmelidir ki boşanma ile evlilik noktalanabilir ancak anne babalık noktalanamaz. Bu sebeple bu gerçeği asla unutmayarak anne baba olarak ilişkiler sağlıklı bir şekilde devam ettirilmeye çalışılmalıdır. Bu aşamada boşanmış dahi olsalar anne ve baba çocuğun psikolojik sağlığı için işbirlğine devam etmeli ve anne baba olarak sorumluluklarının devam ettiğini bilerek bu sorumluluklarını yerine getirmelidir. Karşılaşılan önemli sorunlardan birisi de anne veya babanın boşanma sonrası evlilik sorunları konusunda çocuğu yönlendirmeye çalışarak diğer taraftan uzaklaştırma çabasına girmesidir. Böyle bir durumun çocuğa gelişimsel olarak yakın zamanda olmasa dahi uzun zamanda büyük zararlar verebileceği unutulmamalı, sorunlar geçmişte bırakılarak çocuğa yansıtılmamalıdır.

Gerek boşanma öncesinde gerekse boşanma sonrasında çocuklara karşı nasıl davranışması gerektiği konusunda profesyonel destek alınmasında büyük fayda vardır. Bazen iyi niyetle yapılan davranışlar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sürecin kontrollü bir şekilde yönetilmesi için destek alınması gerekmektedir.

boşanma ve çocuk, boşanma ve çocuk psikolojisi,boşanmanın etkileri,boşanma kararı çocuğa nasıl anlatılmalı

ileadmin

Çocuk Eğitimi ve Gelişimi İçin 10 Pratik Öneri

Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor işidir belki de… bu sebeple anne babalık da dünyanın en zor meslekleri… hele de ilk çocuğunuzu yetiştiriyorsanız durum daha da zorlaşabiliyor. Iyi birer ebeveyn olmak için uymamız gereken bir çok kural var. İşte bunlardan en önemli 10 altın kural:
  1. Çocuğunuzu tanıyın. İçinde bulşunduğu yaşın gelişim özellikleri nelerdir? Çocuğunz nasıl bir karakter yapısına sahip? Bunları bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
  2. Çocuğunuzun sizden bağımsız bir kişilik olduğunu, bir birey olduğunu kabul edin. Onun da istek ve arzuları olacaktır. Buna saygı duyun.
  3. Yeri geldiğinde esnek davranabilin. Katı görüş ve düşüncelere saplanıp kalmayın.
  4. Çocuğunuzu yanlış bir şey yaptığında cezalandırmanızdan daha önemlisi iyi şeyler yaptığında ödüllendirmenizdir. İyi şeyler yapmaya teşvik edin.
  5. Sürekli ödül veya sürekli ceza gibi bir tutum içerisine girmeyin. Ceza ve ödül dengesini tutturun.
  6. Aile içerisinde önemli bir durum olduğunda bunu karşılıklı konuşun ve çocuğunuzu etkin bir şekilde dinleyin.
  7. Arkadaşlarını tanıyın ve olumlu arkadaşlık ilişkilerini destekleyin.
  8. Çocukların en çok gözlemleyerek öğrendiğini unutmayın. Olumlu örnek olun.
  9. Arkadaşları ile olumlu veya olumsuz bir şekilde asla kıyaslamayın.
  10. Yaşına uygun sorumluluklar vererek olgunlaşmasına yardımcı olun.