Kategori arşivi Ergen Psikoloğu

ileadmin

Çocuğunuzla Anne-Baba mı Arkadaş mı Olmalısınız?

Anne babalar çocuklarına nasıl davranacakları, nasıl disiplin sağlayacakları konusunda bazen kafa karışıklıkları yaşayabilmekteler. Peki çocuk yetiştirmede anne babalar nasıl bir tutum izlememeliler? Anne babalar çocuklarıyla arkadaş gibi mi yoksa anne baba gibi davranmalılar?
Bu konuda merak edilenleri Uzman Psikolog Beyhan BUDAK sizler için cevaplıyor.

ileadmin

Ergenlerde Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nervosa ve Bulimia Nervosa) Ergenlik döneminde sık karşılaşılan problemlerdir. Bu yazıda Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nervosa ve Bulimia Nervosa) incelenecektir.

Anoreksiya Nervosa

Anoreksiya Nervosa

Ergenlik dönemi genel olarak çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olması sebebi ile  bireyin en stresli olduğu dönemdir. Çünkü ergenlik döneminde duygusal anlamda büyük bir karmaşa yaşanmaktadır. Bazı ergenler bu dönemi kaba tabirle hafif sıyrıklarla atlatırken bazı ergenler ise ergenlik döneminde duygusal ve düşünsel düzlemde büyük karmaşalar yaşayabilmektedir. Yaşanan karmaşalarla birey çeşitli şekillerde baş etme yöntemleri sergiler. Bu yöntemler bazen doğru bazen de yanlış yöntemler olup insan sağlığını riske sokabilecek tarzda olabilir. Özellikle bedensel değişimler nedeniyle duyulan endişe ile baş etmek için yeme bozuklukları görülebilmektedir. Devamını oku

ileadmin

Ergenlerde Öfke Kontrolü

Ergenlerde Öfke Kontrolü

Ergenlerde Öfke Kontrolü

Yaşamımız içerisinde karşılaştığımız durum ve olaylar karşısında çok çeşitli duygusal tepkiler veririz. Sevinir, üzülür, şaşırır, korkarız… Öfke ve kızgınlık da diğer duygular gibi hayatımızda hissettiğimiz diğer duygular gibi her insanda yaşanan ve yaşanması gereken doğal bir duygudur.

Ergenlik döneminin insanın gelişiminde önemli yeri olan bir dönem olmakla beraber her türlü duygunun bazen aşırı yaşanabildiği bir dönemdir. Yetişkinliğe hazırlık dönemi olarak da isimlendirebileceğimiz ergenlik döneminde insan bir çok deneyimin acemisi olduğu gibi
duygularını kontrol etmenin de acemisi olabilir. Bu sebeple ergenlik döneminde aşırı öfke ve kızgınlık duyulması sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Bu durumun sıkça yaşanıyor olması normal olduğu anlamına gelmemektedir. Ergenlik dönemindeki kişi çok fazla hırçın, sinirli, öfkeli ve etrafındaki insanlara karşı kırıcı davranışlar sergiliyorsa veya içine kapanık bir tutum içerisindeyse uzman kişilerden yardım almak gerekir. Öfke ve kızgınlık, isteklerin karşılanmaması, engellenme, reddedilme, beklentilere uygun tutum ve davranışların sergilenmemesi gibi bir çok durumda ortaya çıkabilir. Öfke beraberinde saldırganlık, kızgınlık, agresif tavırlar ya da içine kapanıklık gibi davranışları getirir. Her insanda doğuştan var olan ve aynı sevinç ve mutluluk gibi bir duygu olan öfke ve kızgınlıkta önemli olan öfke ve kızgınlığın dozudur.

Öfke ve kızgınlık, kişinin kendisine veya etrafındaki kişilere zarar verecek veya incitecek davranışlar sergilemesine sebep oluyorsa müdahale edilmesi gerekiyor demektir. Ergenlik dönemi daha önce de belirttiğimiz gibi yetişkinliğe uyum süreci olması sebebi ile çok zorlu bir geçiş dönemidir.

Ergenliğin problemli bir dönem olmasına sebep olarak, hormonal değişimler, okul, sınav stresi, arkadaş ortamı, aile baskısı ve kardeşler arasındaki ilişkiler sayılabilir. Bunlar gibi probleme neden olacak daha bir çok faktör sayılabilir. Bütün bu faktörler her bireyde farklı duygusal tepkiler verilmesine sebep olur.

Ergenlik dönemindeki her bireyin farklı duygusal tepkiler verebileceği gibi öfke ve kızgınlık durumunda farklı davranış örüntüleri sergileyebilecekleri de unutulmamalıdır. Bu sebeple ergenlerin sergiledikleri duygu ve davranışlar açısından bir kıyaslama yapmak anlamsızdır. Bir çok anne babanın sergilediği önemli hatalardan birisi de çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslamaktır.
Unutulmamalıdır ki, öfke ve kızgınlığa yol açan unsurlardan birisi de kıyaslanmaktır.
Her yetişkinin olduğu gibi her ergenin de farklı kişilik yapılarında olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Hayal kırıklıklarında,
  • Üzerlerinde baskı hissettiklerinde
  • Engelleyici davranışlara maruz kaldıklarında
  • Kendilerini tam olarak ifade edemediklerinde
  • Kendilerini yetersiz ve başarısız hissettiklerinde
  • Ve daha sayılabilecek bir çok sebepte ergenlik dönemine giren bireyler aşırı öfke ve kızgınlık duyuyor, saldırgan davranışlar sergiliyorsa bir ergen psikologu yardımı alınması gerekmektedir.