Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

ileadmin

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Takıntılar

Obsesif Kompulsif Bozukluk
Takıntılar

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, herkesin zihninde zaman zaman istemediği, onaylamadığı, kendisine rahatsızlık verebilecek bir takım düşünce, hayal veya istekler canlanabilir. Bu durum normal karşılanır ve zihnimizin hiç durmadan çalışan bir yapı olmasından kaynaklanmaktadır. Zihnimiz sürekli olarak, düşünme, hayal etme gibi daha bir çok işlev görmektedir ve çoğu zaman bu işleyiş bizim kontrolümüz dışında seyretmektedir. Dolayısıyla zaman zaman aklımıza istemediğimiz, onaylamadığımız, kabul edemeyeceğimiz düşünce, hayal, imge, istek vs.lerin gelmesi normal karşılanan bir durumdur.

 

Ancak kimi zaman bu düşünceler, istekler, hayaller ve hatta duygular yineleyici bir boyut kazanır ve sık sık ortaya çıkarak sıkıntı yaratır. Ve bazen bu duygu, düşünce, hayal veya isteklere yineleyici ve sıkıntı verici davranışlar da eklenir. Bazen de düşünsel boyutta tekrarlayan takıntılar olmasa da çeşitli davranışlar ortaya çıkabilir. Özetle söylemek gerekirse; zorla ve istenmeden gelen düşünce, duygu, hayal ve/veya isteklerin takıntı olarak tekrarlayan bir şekilde ortaya çıkması ile beraber bazen bu düşünce, duygu, hayal ve/veya istek takıntılarını baskılamak, sıkıntı verici etkisini ortadan kaldırmak, aldırmamak adına gerçekleştirilen tekrarlayıcı takıntılı davranış veya zihinsel eylemlerle (sayı veya nesne sayma, kelimeleri tekrar etme gibi) devam eden ruhsal bozukluğa Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Zorlantı Bozukluğu) adı verilir.

 

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Zorlantı Bozukluğu), çoğunlukla ergenlik ve ilk gençlik yaşlarında ortaya çıkan olumsuz bir etki oluşturan yaşantı sonrasında başlayan veya alevlenerek artış gösteren, ülkemizde de yapılan araştırmalardan anlaşıldığı üzere her yüz kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Zorlantı Bozukluğu) en sık görülen ruhsal bozukluklardandır ve OKB‘nin tedavisi ilaçla veya psikoterapi ile mümkündür. OKB, Psikoterapi ile tedavi edildiğinde tekrar ortaya çıkma, yineleme ihtimali ilaç tedavisine göre daha düşüktür. İlaç tedavisi ile beraber psikoterapinin birlikte yürütülmesi de OKB‘de etkili bir yöntemdir.

 

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Zorlantı Bozukluğu) yaşanıldığına dair bir şüphe duyulduğu takdirde en kısa zamanda İstanbul Psikolog desteği almanız yararlı olacaktır.

 

 

İstanbul Psikolog

 

0 532 486 12 15

0 216 428 00 76

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kadıköy psikolog, üsküdar psikolog, ataşehir psikolog, fatih psikolog, başakşehir psikolog, bakırköy psikolog, kağıthane psikolog

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.