Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Çeşitleri

ileadmin

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Çeşitleri

 

OKB - Takıntılar

OKB – Takıntılar

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB), kişiden kişiye farklı özellikler gösterebilen bir ruhsal rahatsızlıktır. Düşünce takıntılarının, davranış tekrarlarının ne olduğu her OKB (Takıntı) rahatsızlığı yaşayan kişide farklı olabilir. Bu farklılıklara göre OKB (Takıntı), farklı alt tiplere ayrılarak kategorize edilmiştir. Bu alt tiplerin belirlenmesinin sebebi OKB (Takıntı) rahatsızlığı olan kişiyi daha iyi değerlendirebilmek ve tedaviyi kolaylaştırabilmektir. Bir hastada birden fazla OKB (Takıntı) alttipine ait belirtiler görülebileceği gibi yıllar içinde belirtiler değişiklik gösterebilir.

OKB (Obsesif-Kompulsif Bozukluk – Takıntı Zorlantı Bozukluğu) altı alt tipe ayrılmıştır.

 

1.Yıkayıcı – Temizleyiciler: Bu alt tipte Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) yaşayan kişilerde; kirlilik hissi, kirlilik bulaşması ile ilgili düşünce takıntıları ve/veya kirlilik hissini ortadan kaldırmak/azaltmak, kirlilik bulaşmasını engellemek için tekrarlayıcı temizleme davranışları gözlemlenir.

 

2.Kontrolcüler: Bu alt tipte Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) yaşayan kişilerde; yapılan veya yapılmayan bir şeyle ilgili eksiklik olduğu veyatam olmadığı, hata yapmış olabileceği ile ilgili düşünce takıntıları, bu takıntıların verdiği stresi yenebilmek için tekrarlayıcı kontrol davranışları sergilenir. Örneğin, kapıyı, pencereyi ,ocağı kapatıp kapatmadığına dair şüphe ve kontroller…

 

3.Toplayıcı – Biriktiriciler: Bu alt tipte Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) yaşayan kişilerde; herhangi bir işine yaramayacak gereksiz eşyaları toplama ve bu eşyaları atamama takıntıları mevcuttur.

 

4.Düzenleyici – Sıralayıcılar: Bu alt tipte Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) yaşayan kişilerde; etraflarındaki eşyaların belli bir düzen içinde durması, simetrik olması, bir eşyanın eksikliğinin olmaması gibi düşünce takıntıları, bu takıntılara göre düzeltme veya sıralama davranışlarının sergilenmesi gözlemlenir.

 

5.Tekrarlayıcılar: Bu alt tipte Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) yaşayan kişilerde;aklına kötü olarak tanımladığı veya istemedği herhangi bir düşünce geldiğinde bu düşüncenin etkisini ortadan kaldırmak veya azaltmak için herhangi bir davranışı, sözü veya düşünceyi tekrarlama mevcuttur. Örneğin aklına trafik kazası geçireceğine dair bir düşünce geldiğinde bu düşüncenin gerçekleşmemesi için üç kere elini başına vurması gibi…

 

6.Düşünce takıntıları: Bu alt tipte Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) yaşayan kişilerde; aklına kaygıya sebep olan herhangi bir düşünce, istek, hayal geldiğinde, bunun üzerine saatlerce düşünme irdeleme, araştırma, analiz etme gibi düşünsel faaliyetlerde bulunulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsesif-Kompulsif Bozukluk, OKB, Takıntı, Zorlantı, İstanbul Psikolog, Psikolog Tavsiye

Yazar hakkında

admin administrator

2 yorum

SenaYayın tarihi9:05 pm - Nis 17, 2018

Ya benimki bunlara uymuyor ama Eminim takıntı olduğuna. Bazen mesela bilgisayar ekranındaki bir lekeyi çıkarmak için orayı uzun süre ovarsam hemen rahatsız oluyorum ve durumu “eşitlemek” için ekranın bana doğru gelen başka bir tarafını bastıra bastıra ovuyorum. Kurşun kalemin bir tarafıyla uzun uzun karalama yaptıysam rahatsız olup yine “durumu eşitlemek” için tersine çevirip ucu kırana kadar bastırarak karalama yapıyorum. Tüm gün günlük hayatımdan böyle değilim ama yani hafta en az birkaç kere geliyor bu. Ve sayılır mı bilmiyorum ama sünger kokusuna bayılıyorum küçüklüğümden beri sırf verdiği histen dolayı koparıp koparıp sünger çiğnerdim size napmalıyım nedir bu?

LeonaYayın tarihi4:39 pm - Haz 11, 2017

bana acil ulaşabilir misiniz acaba danışmam gereken bir kaç konu var.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.