OKB (Takıntı Hastalığı) Tedavisi

ilePsikolog İlker Gündoğdu

OKB (Takıntı Hastalığı) Tedavisi

 

OKB Tedavisi

OKB Tedavisi

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB), bireyin günün büyük bölümünde zihnine isteği dışında yerleşen ve rahatsızlık uyandıran düşünce saplantıları ile başlayıp devam eden bazen bu düşüncelerin olumsuz etkisini azaltmak amacı ile gerçekleştirilen çeşitli davranış örüntüleri ile devam eden bir rahatsızlıktır. Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB), etkin tedavileri olan, doğru şekilde müdahale edildiğinde rahatsızlığın derecesinde hızlı olumlu gelişmeler gözlenebilen bir rahatsızlıktır. Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde kullanılan iki etkili tedavi türü vardır. Bu iki tedavi türünün etinlikleri bir çok bilimsel araştırma ile ortaya konmuştur.

 

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri; ilaç tedavisidir. Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) ilaç tedavisinde antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Antidepresanlara ilave olarak bazen antipsikotik ve sıkıntı giderici olarak da nitelendirilen anksiyolitik ilaçlar kullanılabilmektedir. İlaç tedavisinde Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalarının yaklaşık %70’inde birkaç ayda olumlu değişimler gözlemlemek mümkündür. İlaç tedavisinde devamlılık olduğu sürece şikayetlerde ciddi anlamda bir azalma görülmektedir.

 

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde kullanıla diğer yöntem ise Psikoterapidir. Psikoterapi; kısaca ifade etmek gerekirse ruhsal rahatsızlıkların konuşarak yani sözel etkileşim yoluyla tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Yapılan bir çok araştırmaya göre Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) rahatsızlığı olan kişilerin psikoterapi uygulanarak %85’inde düzelme olduğu belirlenmiştir. Ancak ilaç tedavisinde olduğu gibi psikoterapide de devamlılık büyük bir önem arzetmektedir. Psikoterapi şartlara göre değişen sürelerde devam eden bir süreçtir. Ciddi bir düzelmeden bahsedebilmek için psikoterapi görüşmelerinin düzenli ve devamlı olması önemlidir. Bazen Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde her iki yöntem kombine kullanılabilmektedir.

 

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde kullanılan iki yöntem karşılaştırıldığında Psikoterapinin daha etkili bir yöntem olduğu bir çok araştırma ile ortaya konulmuştur. İla tedavisi gören Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalarında iyileşme oranı %60-70 seviyelerinde iken Psikoterapi gören hastalarda bu oran %85’in üzerine çıkmaktadır. Psikoterapinin Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde ilaç tedavisine oranla daha yüksek bir başarı oranına sahip olması ile beraber her iki yöntemle tam iyileşme sağlandıktan sonra psikoterapi ile tedavi edildiğinde aynı rahatsızlığın yeniden yaşanma oranı daha düşüktür. Bu sebeple tekrar belirtmek gerekir ki, Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde psikoterapi, ilaçla tedaviye göre daha etkili yöntemdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fatih psikolog, anadolu yakası psikolog, başakşehir psikolog, kadıköy psikolog, acıbadem psikolog, ataşehir psikolog, avrupa yakası psikolog, istanbul psikolog

Yazar hakkında

Psikolog İlker Gündoğdu administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.