Sosyal Fobi Belirtileri

ileadmin

Sosyal Fobi Belirtileri

sosyal fobi belirtileriSosyal fobi, bu problemi yaşayan insanın hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen bir problemdir. Peki sosyal fobinin belirtileri nelerdir, sizler için açıkladık:

Anksiyete yani Kaygı Bozukluğu‘nun bir çok çeşidi vardır. Kişilerin üzerinde kaygı uyandıran nesne, durum olay vs. farklılaştıkça Anksiyete (kaygı) Bozukluğu da farklı alt başlıklarda toplanmışlardır. Bu alt başlıklardan birisi de Sosyal Fobidir. Sosyal fobi genel anlamda kişinin başka insanlarla bir şekilde etkileşim kurulmadan önce ve/veya etkileşim esnasında aşırı bir şekilde heyecan, kaygı ve korku duyması olarak tanımlanabilmektedir.

Sosyal Fobi yaşayan bir kişilerde yaygın olarak görülen ortak özellik Sosyal Fobisi olan kişilerin yargılanmak veya eleştirilmekten korkmalarıdır. Sosyal Fobi yaşayan kişiler diğer insanlarla etkileşim kurduklarında yanlış bir tutum veya davranışta bulunarak, uygunsuz bir söz söyleyerek utanılacak bir duruma düşmekten yüksek düzeyde endişe duyarlar ve bu endişelerinin dışarıdan farkedilecek olması da ayrıca bir kaygıya yol açarak durumunu daha da ciddi derecede zorlaştırır. Sosyal Fobi yaşayan kişinin  endişeleri kaçınmalara neden olmaktadır.

Sosyal Fobide ruhsal anlamda duyulan kaygı, korku ve endişeyle beraber vücutta anksiyete belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Vücutta gözlemlenebilecek veya Sosyal Fobi yaşayan kişinin hissettiği belirtiler titreme, sesin yetmemesi, konuşurken ses titremesi, kızarma, terleme gibi çeşitli bedensel tepkilerdir. Anksiyeteye bağlı olarak ortaya çıkan bu bedensel tepkilerin başkaları tarafından görülüp farkedilecek olması da Sosyal Fobi yaşayan kişiyi daha da kaygılandırmaktadır.

Sosyal Fobide ortaya çıkan anksiyete çeşitli sosyal durumlarda yaşanabilir. Bunların en sık rastlananları;

  • Başkalarının önünde konuşma yapmak
  • Soru sormak
  • Başkalarıyla birlikte yemek yemek, bir şey içmek
  • Başkalarının önünde yazı yazmak
  • Dikkatleri üzerinde toplamak (kalabalık bir odaya girmek)
  • Sosyal aktiviteler (yemekler, partiler, evlenme törenleri, dini törenler)
  • Telefonda konuşmak
  • Yeni biriyle tanışmak

 

 

 

 

 

 

 

istanbul psikolog, fatih psikolog, başakşehir psikolog, kadıköy psikolog

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.