Sosyal Fobi Nedir?

ilePsikolog İlker Gündoğdu

Sosyal Fobi Nedir?

 

Anksiyete yani Kaygı Bozukluğu‘nun bir çok çeşidi vardır. Kişilerin üzerinde kaygı uyandıran nesne, durum olay vs. farklılaştıkça Anksiyete (kaygı) Bozukluğu da farklı alt başlıklarda toplanmışlardır. Bu alt başlıklardan birisi de Sosyal Fobidir. Sosyal fobi genel anlamda kişinin başka insanlarla bir şekilde etkileşim kurulmadan önce ve/veya etkileşim esnasında aşırı bir şekilde heyecan, kaygı ve korku duyması olarak tanımlanabilmektedir.

Sosyal Fobi yaşayan bir kişilerde yaygın olarak görülen ortak özellik Sosyal Fobisi olan kişilerin yargılanmak veya eleştirilmekten korkmalarıdır. Sosyal Fobi yaşayan kişiler diğer insanlarla etkileşim kurduklarında yanlış bir tutum veya davranışta bulunarak, uygunsuz bir söz söyleyerek utanılacak bir duruma düşmekten yüksek düzeyde endişe duyarlar ve bu endişelerinin dışarıdan farkedilecek olması da ayrıca bir kaygıya yol açarak durumunu daha da ciddi derecede zorlaştırır.

Sosyal Fobi yaşayan kişinin endişeleri kaçınmalara neden olmaktadır. Sosyal Fobide ruhsal anlamda duyulan kaygı, korku ve endişeyle beraber vücutta anksiyete belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Vücutta gözlemlenebilecek veya Sosyal Fobi yaşayan kişinin hissettiği belirtiler titreme, sesin yetmemesi, konuşurken ses titremesi, kızarma, terleme gibi çeşitli bedensel tepkilerdir. Anksiyeteye bağlı olarak ortaya çıkan bu bedensel tepkilerin başkaları tarafından görülüp farkedilecek olması da Sosyal Fobi yaşayan kişiyi daha da kaygılandırmaktadır.

Yazar hakkında

Psikolog İlker Gündoğdu administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.