Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

ilePsikolog İlker Gündoğdu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete - Kaygı

Anksiyete – Kaygı

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu‘nun bir çok çeşidi vardır. Yaşanan anksiyetenin türüne göre farklılaşan anksiyete bozukluklarından birisi de Yaygın Anksiyete Bozukulğudur. Anksiyete belli durum veya olaylarda ortaya çıkabileceği gibi herhangi bir duruma veya olaya bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilir. Herhangi bir duruma bağlı olmaksızın ortaya çıkan Yaygın Anksiyete Bozukluğu‘nda kaygı hali süreklilik arz etmektedir. Günlük yaşamda karşılaşılabilecek zorluklarla ilgili veya gelecekle ilgili aşırı kaygı ile ortaya çıkabilmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunda hemen hemen her şey kaygıya neden olabilmektedir. Örneğin telefonun çalması dahi Yaygın Anksiyete Bozukluğu yaşayan kişi üzerinde aşırı kaygıya yol açabilir. Yaygın Anksiyete Bozukluğunda kaygı bütün bir güne yayılabilmektedir. Sürekli bir huzursuzluk hali, heyecan görülmektedir. Buna bağlı olarak gerginlik ve sinirlilik de yaşanabilmektedir. Yaygın anksiyete bozukluğu uyku bozukluğuna neden olabileceği gibi, yeme konusunda da kişiyi düzensizliğe götürebilir. Bazen de Yaygın Anksiyete Bozukluğu yaşayan kişilerin zihinlerini durmuş gibi hissetmeleri de muhtemeldir. Dikkatlerini toplamakta, belli bir konuya odaklanmakta zorluk yaşayabilirler.

Belli bir duruma bağlı olmaksızın kaygı yaşanabilmesinden dolayı Yaygın Anksiyete Bozukluğu diğer anksiyete bozukluklarından ayrılır. Ancak tedavi edilebilirlik açısından diğer anksiyete bozuklukları ile arasında bir fark yoktur. Etkili bir psikoterapi süreci ile tam iyileşme sağlanabilen Yaygın Anksiyete Bozukluğunda, profesyonel bir destek alınması halinde kısa zamanda şikayetlerin ortadan kalkması konusunda önemli mesafeler katedilebilmektedir. Yaygın Anksiyete Bozukluğunun tedavisinde en önemli yöntemin psikolojik danışma olduğu yapılan araştırmalarla gösterilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

istanbul psikolog, fatih psikolog, kadıköy psikolog, psikolog tavsiye, psikolog fiyatları

Yazar hakkında

Psikolog İlker Gündoğdu administrator

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.